láska nie je iba slovo

Obyčajné všeobecné abstraktné podstatné meno. 5 písmen: dve samohlásky- dlhá aj krátky, 3 spoluhlásky. Často používané, je obsahom slovnej zásoby každého z nás. Pre niekoho nič neznamená, niekomu spôsobí bolesť, no v niekom vyvolá chvenie duše a rumenec v tvári. To jednoduché slovo- láska. Je však skutočný dôvod rozličných reakcii na tak obyčajné slovo len v ňom samotnom? Nie je láska niečo viac ako zhluk hlások zapísaný v Pravidlách slovenského pravopisu ako podstatné meno ženského rodu?  Je láska len slovo, ktoré beztrestne vyjde z mojich úst dennodenne, bez toho, aby som myslela na jeho význam či váhu?
Je toľko dôvodov, prečo označovať veci kolo seba láskou. Boh ma stvoril z lásky a dokonca poslal svojho jediného Syna na svet, aj keď vedel, že zomrie. To je obrovská láska. Moja mama mi dala svoju krásu tým, že ma nosila 9 mesiacov pod srdcom, jedla za mňa, pila a dávala mi časť seba. Keď som sa narodila, nosila ma na rukách, uspávala, hrala sa so mnou, obetovala mi život. Aj to je láska. Nie však iba toto.
 Láska sú babkine koláče rozvoniavajúce až na ulicu. Láska je čas strávený s radostnými ľuďmi, ktorí ma vypočujú a poradia. Láska je dobrodružstvo uložené hlboko v mojom srdci, ako nádherná spomienka. Láska je aj úsmev, ktorý nič nestojí, no predsa je na nezaplatenie. Možno je to sebazaprenie, či každé nevyrieknuté klamstvo. Pre niekoho je láska milé slovo, či povzbudenie a kompliment. Iskra v očiach pri pohľade na milovaného človeka, kedy sa celý svet obracia hore nohami, kedy nič iné nie je dôležité, žiadne iné slová, či gestá. Stačí to jedno, obyčajné tiché, nevýrazné s magickou mocou meniť svet- láska.
 Zaslúži ši ju každý a každý, kto ju dobre pozná, vie, ako veľa znamená. Nie je to iba dvojslabičné slovo, ktoré vyslovíme za sekundu bez rozmýšľania. Na to, aby sme rozpoznali lásku okolo seba, nemusíme o nej hovoriť. Sú to činy, skutky, ktoré ju premieňajú na skutočnosť a tak slovo zaniká a stáva sa splneným snom- realitou prítomnou aj medzi nami.
Je zakorenená hlboko v nás od počiatku vekov pretože ak by tak nebolo, už dávno by sme tu kvôli nenávisti a ľudskej hlúposti neboli. Premenili by sme svet na strašidelné miesto, kde by sme sami nechceli žiť. To však nie je pravda. Pravdou je láska. Nie tá vyrieknutá, tá vykonaná. Tá, ktorá hladí dušu, zotiera slzy a vyčarí úsmev. Tá, ktorá kúpi zmrzlinu na prvom rande, tá ktorá si pamätá meniny, ktorá spieva obľúbenú pieseň a tancuje aj keď to nemá rada. Láska ma hreje pri srdci a odháňa zlé sny. Miluje. Sníva. Dúfa.

               A ak ju nepoznáš, dovoľ niekomu, aby ti ju ukázal. Pretože je veľmi dôležitá. Zachraňuje od smútku a má moc vyliečiť zlomené srdcia. Určite si ju už stretol a isto sa ti páčila, len si asi nevedel, že je to ona. Neveríš? Skús si spomenúť. Stále nevieš? Tak si iba pamätaj, že láska nie je slovo. Láskou môžeš byť aj ty, ak chceš. Láskou môže byť tvoj svet, ak chceš. Chceš? 
                                                                                                                                 blue

Komentáre