Človek má byť slobodný, aj keď sa jedná o MANGO
Shower Thoughts


Mám riadne rada MANGO, akože fakt veľmi. Asi tak ako farebne zorganizovaný kalendár, pohľadnice a kokosový cukor na vrchu kapučína. Mango surové, čerstvo ošúpané, nakrájané, o ktoré sa podelíš so spolužiakom. Ale aj to sušené, ktoré si kúpiš miesto pukancov v kine, pretože tie sú príliš slané a vždy si po nich smädný. Ale čo s tou slobodou?
Absolútne jednoduché, ak na MANGO nemám chuť, neriešim, ako veľmi ho mám rada a ani to, že mám naň chuť takmer vždy. A tak, ako výnimka potvrdzuje pravidlo, ak si pri rozhodovaní sa medzi jablkom a mangom raz nedám mango, neznamená to, že ho už nemám rada, že prestáva byť mojím obľúbeným ovocím a že si ho už nikdy viac nedám. Dám, možno hneď zajtra.
Čo som tým chcela povedať však súvisí skôr s ľuďmi, vzťahmi.

Deje sa to napríklad vtedy, ak máte kamoša, s ktorým sa máte stretnúť a vám sa do toho veľmi nechce. Nie je to však pre to, že ho nemáte radi. Ide skôr o nevydarenú konšteláciu hviezd. Je to ohromný srandista, všetko obráti na vtip a nič neberie dosť vážne. Vy však máte problém a máte pocit, že ani tento problém nebude brať vážne, preto sa stretnutiu chvíľu vyhýbate. Svoj problém však o pár dní vyriešite a pri najbližšej možnej príležitosti pozvete tohto funky kamoša na pivo a užijete si spolu skvelý večer. Máte ho menej radi? Isteže nie, veď si skvele rozumiete, skvele sa spolu bavíte.

A potom je to zasa opačne, váš priateľ má sychravé, šedivé obdobie. Nemá žiaden vážny problém, ak by mal, určite ho ochotne vypočujete a pokiaľ to bude možné, pomôžete mu. To však nie je tento prípad, teraz ide iba o depresívnu náladu. Kamarát sa na všetko sťažuje, neustále frfle a vy máte na konci stretnutia pocit, že vám niekto infúziou odobral polovicu obsahu zásobníka energie. Z jeho strany taktiež necítite úľavu alebo vďaku za uplynulý spoločný čas a teda stretnutie obe strany hodnotia ako stratu času. Zatiaľ čo o pár dní sa stretnete, obaja príjemne naladení a bez depresívnej nálady, dobre sa porozprávate o vážnych témach ale aj o tom, aké by bolo skvelé mať žltý pick-up, ako dobre by sa hľadal na parkovisku a ako zle by sa s ním na každom parkovisku parkovalo. Oproti poslednému stretnutiu, je tento čas hodnotný a príjemný pre obe strany.
Nechcem tým však povedať, že priateľstvo je len o krásnych chvíľach spoločnej harmónie. Je aj o depkách, niekedy o hádkach. O odutých tvárach a prevrátených očiach. Je aj o problémoch a vzájomných obetách. Čo však povedať chcem, je, aby sme sa necítili previnilo, ak nám človek, ktorého nadovšetko ľúbime, niekedy lezie na nervy. Je to v poriadku. A tak ako nemám každý deň chuť na MANGO, nemusí byť každý deň ideálny na pivo s vtipálkom ani na depku pri víne. 
Sú v živote obdobia a situácie, kedy aj ten najbližší človek spôsobuje zvýšený tlak. A vtedy je pre pokoj vo svete a v žalúdku lepšie nechať MANGO na poličke a odložiť stretnutie o pár dní.
Ale ak príde ten deň a s ním aj chuť na sladučké oranžové mango, je priam nutnosť jedno si dopriať. Aj dve. A obdobne aj s osobami a vzťahmi. Aj  ovocie chutí sladšie, ak sa naň tešíme. Je  v poriadku nemať chuť, nemať náladu. sloboda je však aj o úprimnosti – bez klamstiev a výhovoriek. 
A teda MANGO a SLOBODA majú existovať v symbióze, nutne potrebujú ÚPRIMNOSŤ a štipku NADHĽADU. 
Z oboch strán! Ja na rovinu poviem, že dnes na MANGO chuť nemám a nebudem klamať sebe ani kamarátovi, ktorého mám rád. K nadhľadu sa vzťahuje opačný prípad, že sa neurazím, ak mi niekto blízky povie, že dnes prosto nemá náladu, chuť, čas na mňa. Svet sa nezrúti a každému vzťahu troška zdravého nadhľadu prospeje.
Nezachádzajme však do extrémov, pretože táto „technika“ sa nevzťahuje na vážne situácie, kedy je prvá pomoc od priateľa priam nutná! Buďme obetaví priatelia, súrodenci, deti. Majme SLOBODU a to aj vo vzťahu k veciam, či ľuďom, ktorých máme naozaj úprimne radi. Bez pretvárky a násilia nám bude ľahšie a potom možno tá neprekonateľná chuť na Mango príde častejšie. Ak máte radi jahody, pokojne si dajte tie.  
Okrem tohto poučného mudrovania o vzťahoch a ovocnom šaláte, skutočne dúfam, že aspoň jeden čitateľ má teraz ukrutnú chuť na MANGO (čerstvé alebo sušené).
ps. Za námet ďakujem jednému fajnovému Mangu a prvému jarnému dňu.
                                                                                                                                                 blue

Komentáre